Szász Erdély
109 900 Ft-tól
Időpontok: 2025. július 17 – 20.
Utazás: légkondicionált, komfortos autóbusszal.
Szállás: 3 csillagos szállodában (2 ágyas, zuhanyzós/WC-s szobákban).
- Leírás
Leírás
1. nap
Találkozó 5.45-kor, majd indulás reggel 6.00 órakor Budapestről a Népliget metrómegállótól (a Planetárium előtti szervizúttól). Úton az erdélyi szász vidék felé tartunk egy rövid kitérőt Erdély történelmi fővárosába, Gyulafehérvárra, ahol a 13. században épült érseki székesegyházat tekintjük meg, ami az erdélyi fejedelmek temetkezési helye, 1991-től pedig érseki központ. Benne ma is láthatók a Hunyadiak síremlékei, valamint Izabella királyné és János Zsigmond fejedelem gazdagon díszített kőszarkofágjai. Altemplomában erdélyi fejedelmek és püspökök egész sora nyugszik.
Folytatjuk utunkat az erdélyi szászok fővárosában, Nagyszebenbe. A Déli-Kárpátok vonulatának közelében, a Szeben patak partján fekvő Nagyszeben városát, amely napjainkban a romániai Szeben megye székhelye, a 12. században a Német-római Birodalomból érkező szász telepesek alapították, és a történelme során mindig is az erdélyi szászság kulturális és gazdasági központjának számított. A bástyák sorával szegélyezett, vastag kőfalak mögött színes egyházi, szellemi és gazdasági élet zajlott. A csodálatosan felújított belvárosban megtekintjük a város főterét a városházával, számos palotával (Burkenthal palota, Tábornokok Háza, Haller ház) és a Szentháromság templommal, majd a Kis téren folytatva megnézzük a régi városházát, a Hazugságok hídját. A lutheri reformáció egyik támaszának számító Nagyszeben gótikus stílusú, napjainkban evangélikus székesegyházát még a 14. században kezdték építeni, és mindmáig a település egyik legfőbb látványosságának számít. 1529-ben a szászok e helyütt alapították Erdély első könyvnyomdáját, miután a német kapcsolataik révén, illetve német földön utazva kitanulták a könyvnyomtatás mesterségét. Szeben pezsgő élettel, remek kocsmákkal és éttermekkel rendelkezik, amikkel a szabadidő alatt lehet ismerkedni! Szállás elfoglalása Nagyszebenben az esti órákban.
2. nap
Egész napos fakultatív kirándulás a Fogarasi-havasokba. Reggeli után buszos kirándulás során lehetőség nyílik a Transzfogarasi út megtekintésére. Az 1970-es években épült út a Fogarasi-havasok központi részén keresztül észak-déli irányban biztosít átkelést. Egészen 2042 m magasságig vezet a 90 km hosszú út. A látvány lenyűgöző! Délután szabadprogram Nagyszebenben.
3. nap
Reggeli után ismerkedés a szász erődtemplomokkal (15. század közepén összesen 250, ma mintegy 38), melyek az erdélyi szász építészet jellegzetes emlékei, több közülük a világörökség része. Első megállónk Asszonyfalva (Frauendorf), ahol a 14. és 16. század között épült evangélikus erődtemploma. A szász erődtemplomokat nem csak jellegzetes 15. századi gótikus építészeti stílusuk és a kor hadászati építészetére jellemző védelmi elemeik teszik ma is tanulságos kultúrtörténeti emlékekké, hanem jellegzetes közösség-befogadó struktúrájuk is.
Utunkat Medgyes városában folytatjuk. Medgyes az egyik legrégebbi erdélyi város, története mélyen a múltba nyúlik vissza és sok történelmi esemény színhelyeként tartják számon. A XII. században még székely falut az 1300-as évekre már szászok lakják. Az óvárost egy várfal veszi körül, ahol hangulatos ki utcákon sétálhatunk. Medgyes egyik leghíresebb látnivalója a külön várfallal körülvett Szent Margit erődtemplom, amelynek építése 1482-ben fejeződött be. A templom mellett, a várfalon belül találjuk Stefan Ludwig Roth szász nemzeti hősként tisztelt történettudós és lelkipásztor szülőházát. A városnézés utáni szabadidő alatt lehetőség nyílik ebédelni a város valamelyik éttermében.
Innen Szentágotára visz az utunk, ahol a Hortobágy-folyó partján álló, gyönyörűen felújított 15-16. századi erődtemplomot tekinthetjük meg.
Szállás elfoglalása az esti órákban Segesváron
4. nap
Délelőtt városnézés Segesváron. Közép- és Kelet-Európa egyik legjobban megőrzött középkori városkomplexumával rendelkező Segesvár az UNESCO világöröksége része. Szászok alapítják a 12. század második felében, később a Szász szék központja lesz. Segesvár híres szülötte Vlad Tepes, ismertebb nevén Drakula. A közeli fehéregyházi síkságon játszódott le a segesvári csata, ahol általános vélekedés szerint Petőfi Sándor is életét vesztette. Városnézésünk során felsétálunk az Erőd területére, ahol megtekintjük többek közt a Mészárosok -, Szabók -, Kovácsok tornyát, a Csizmadia tornyot és a mellette álló katolikus templomot, valamint a város ékességét a 14. századi Óratornyot, amelyet Erdély legszebbjének tartanak. A torony melletti teraszról gyönyörű kilátás tárulkozik elénk a városra, illetve a Nagy-Küküllő völgyére. Közvetlenül a torony mellett található Drakula szülőháza, illetve a csodálatosan felújított Kolostortemplom. Végül felsétálunk a Várhegyen álló rendkívüli Szent Miklós vártemplomba a 178 fokból (!!!) álló ún. diáklépcsőn.
Városnézés után szabadprogram, majd kora déltuáni órákban indulás haza. Érkezés a késő esti órákban.
Belépők:
Részvételi díj: 3 csillagos szállodában, reggelivel 109.900 Ft/fő
Egyágyas felár: 34.900 Ft
Félpanzió: 29.900 Ft/fő
A buszainkon szabadon választhat ülőhelyet az induláskor. Amennyiben szeretné előre lefoglalni a helyét 3.000 Ft/fő (Normál) vagy 5.000 Ft/fő (Prémium – 1-3. sor) foglalási díj ellenében megteheti.
Vidéki utasainknak fel- és leszállási lehetőséget biztosítunk az M5-ös autópálya pihenőhelyein. Kérjük, az ilyen igényüket legkésőbb az indulás előtt 3 nappal jelezzék!
A részvételi díj tartalmazza: autóbuszos utazást, 3 éjszaka szállást reggelivel, magyar nyelvű idegenvezetést.
A részvételi díj nem tartalmazza: fakultatív programokat, belépőket, utasbiztosítást.